Kostka brukowa: cena, rodzaje, wzory

Ceny kostki brukowej w ostatnich latach dosyć mocno poszybowały w górę. Jak wybrać kostkę brukową, aby nie przepłacić i cieszyć się idealnym wyglądem nawierzchni przez długie lata?

Podczas wyboru kostki brukowej warto porozmawiać z fachowcami i zasięgnąć opinii brukarzy. Nie każda kostka brukowa będzie nadawała się na taras, tak samo jak nie każda kostka świetnie sprawdzi się na przydomowym podjeździe. Do ostatecznego wyboru powinno dojść dopiero po odpowiednich konsultacjach ze specjalistami.

Aby zorientować się w cenach, rodzajach i przeznaczeniach kostki brukowej warto odwiedzić stronę www.brukeo.pl. Można na niej znaleźć wiele cennych informacji oraz bezpośrednie katalogi produktów i cenniki kilkuset różnych nawierzchni brukowych. Za pomocą narzędzia do porównywania wyrobów betonowych można w łatwy sposób zestawić ze sobą różne kostki brukowe i sprawdzić, która nadaje się najlepiej.

Ceny kostki brukowej zaczynają się od 25-40 zł/m2, a kończą nawet na 200 zł/m2. Skąd taka rozbieżność cen? Wszystko zależy od tego w jakiej technologii została wykonana kostka brukowa, jaki ma rodzaj powierzchni, jaką ma grubość i przeznaczenie. Kostka brukowa o grubości 40 mm, utrzymana w standardowej kolorystyce będzie dużo tańsza niż kostka o grubości 80 mm o płukanej powierzchni.

Najbardziej ekonomicznym i standardowym rozwiązaniem będzie kostka typu Holland – prosta w formie, o kształcie prostokąta i wymiarach 10×20 cm, dostępna w różnych grubościach i standardowej kolorystyce. Świetnie sprawdza się jako nawierzchnia na podjazd, parking, ścieżkę ogrodową, chodnik czy deptak. Jest niezwykle uniwersalna, wygląda minimalistycznie i pasuje do niemalże każdej stylistyki. Jeśli jednak zależy nam na podkreśleniu piękna naszego ogrodu czy domu, warto skupić się na kostkach stricte dekoracyjnych. Takie kostki charakteryzują się różnorodnymi rodzajami powierzchni – od strukturalnych, przez płukane, szlifowane aż po postarzane. Ich ceny mieszczą się w granicy 50-90 zł/m2. Kostki te dostępne są zazwyczaj w szerokiej gamie barw, co pozwala na dobór nawierzchni idealnie do elewacji budynku czy stylistyki tarasu. Kostka dekoracyjna jest elementem, który nie dość, że ma wysokie walory estetyczne, to cechuje się też dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak niesprzyjające warunki atmosferyczne czy obciążenia spowodowane ruchem pojazdów. Popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie stała się także koska tzw. drukowana, która pozwala uzyskać na jej powierzchni dowolny, nawet najbardziej wymyślny wzór. Wśród najchętniej wybieranych wzorów znajdują się: nadruk drewna, marmuru, lastryko czy geometrycznych figur. Cena kostki drukowanej może wynieść nawet 250 zł/m2, a więc jest rozwiązaniem raczej dla osób bardzo wymagających i lubiących wyróżniać się na tle innych.

Aby dobrze przyjrzeć się rodzajom kostki brukowej wystarczy odwiedzić stronę www.brukeo.pl.