Rodzaje płyt tarasowych

Ciężko wyobrazić sobie piękny, zadbany i nowoczesny taras bez płyt tarasowych. Rynek wyrobów betonowych jest z roku na rok coraz szerszy i nie brakuje także nowych, pomysłowych rozwiązań w zakresie tworzenia niebanalnych, nietuzinkowych tarasów.

Przeglądając katalogi z płytami często spotykamy określenia „płukane”, „szlifowane”, „piaskowane”, „postarzane”, „strukturalne” – to rodzaje wykończenia płyt, które możemy spotkać u producentów. Najbardziej popularnymi są płyty gładkie i strukturalne. Gładkie świetnie sprawdzą się jako otoczenie nowoczesnych, prostych w formie budynków, a także jako nawierzchnia na nowoczesne deptaki, otoczenie galerii handlowej czy bulwarów, wokół rzeki i jeziora. Gładkie płyty występują w szerokiej gamie barw – od stonowanych, chłodnych szarości po różnokolorowe, płomienne czerwono-brązowe melanże. Dobierając kolor płyt trzeba skupić się przede wszystkim na otoczeniu i wybrać je tak, aby stanowiły całość z pozostałymi elementami aranżacji. Płyty strukturalne to wyroby, które na swojej powierzchni posiadają wiele nierówności, a co za tym idzie – nie są najlepszym rozwiązaniem w miejscach, gdzie poruszają się rowerzyści czy osoby na rolkach i hulajnogach. Takie płyty świetnie sprawdzą się na nowoczesnych tarasach przydomowych – wyglądają niemalże jak naturalne kamienie i doskonale korespondują z zielonym, żywym otoczeniem. Płyty takie jak płukane, śrutowane czy szczotkowane odkrywają na swojej powierzchni strukturę malutkich kamieni – doskonale sprawdzają się w otoczeniu wieżowców, osiedli i nowoczesnych parków miejskich. Takie płyty cechują się wysoką antypoślizgowością, więc warto przypomnieć sobie o nich projektując otoczenie basenu czy oczka wodnego. Kolejnym rodzajem płyt tarasowych są postarzane – ich krawędzie są obijane, przez co płyty świetnie odwzorowują naturalnie występujące kamienie czy skały. Obecnie styl boho i vintage króluje wśród aranżacji tarasowych, a płyty postarzane idealnie go dopełniają. Ostatnio można spotkać się także z określeniem „płyty drukowane/nadrukowywane”. Czym one właściwie są? Są to płyty wykonywane w technologii wetcast/odlewane z betonu, na których można uzyskać dowolny, nawet najbardziej wymyślny wzór. Ich cena jest dużo wyższa, ale też walory estetyczne są znacznie podniesione. Jest to rodzaj płyt tarasowych, który zdecydowanie wyróżnia się spośród innych.

Podsumowując – rodzajów płyt tarasowych jest bardzo wiele, ale wybierając je należy kierować się przede wszystkim tym, co nas otacza, żeby nie przytłoczyć i nie zepsuć całej aranżacji – a wręcz przeciwnie – sprawić, że będzie wyglądała jeszcze lepiej.